Sztuka ulicy w Grecji – co zobaczyć?

Z czego znana jest Grecja? Na 100% ze swoich przepięknych zabytków, pysznej śródziemnomorskiej kuchni, błękitu morza Egejskiego i Jońskiego ora kipiącej zielenią przyrody. Każdy kto choć raz był na obozie młodzieżowym w Grecji wie, że każdego z tych elementów można posmakować, zobaczyć i doświadczyć już podczas pierwszego dnia pobytu w „kraju Zorby”. Mało osób wie jednak o tym, że Grecja słynie również ze…sztuki ulicy! Wiemy jak bardzo młodzież kocha graffiti oraz nowoczesną sztukę ulicy dlatego tak często zapraszamy was na artystyczne obozy młodzieżowe.

Obozy w Grecji to jednak głównie wspomniany chill i relaks w słońcu. Nie zmienia to jednak faktu, że warto rozglądać się i mieć oczy szeroko otwarte podczas wycieczek fakultatywnych. W jednym z naszych ostatnich wpisów blogowych pisaliśmy o wycieczkach fakultatywnych, na jakie możecie wybrać się odpoczywając na obozach młodzieżowych w Grecji. Dziś jednak chcieliśmy pokazać wam kilka zdjęć, które zrobiliśmy zwiedzając Ateny i Saloniki, a które pokazują jak zdolnymi ludźmi są niesamowici greccy grafficiarze. To właśnie oni sprawiają, że ulice nie tylko największych, greckich miast zachwycają feerią barw i niesamowitych kształtów.

Najsłynniejszym chyba greckim grafficiarzem jest WD.

obozy młodzieżowe w grecji ateny graffiti

Stworzył on jedno z najpopularniejszych ateńskich graffiti, które na 100% kojarzycie z internetu. Piękna sowa została niestety zdewastowana, ale jak widać na załączonym zdjęciu prace renowacyjne już trwają.

Zwróćcie uwagę na to, że tradycyjnie w rzeczywistości nic nie wygląda ta jak w sieci. Na ŻADNYM zdjęciu udostępnionym onlinie nie widać przecież tego znaku drogowego…

Ateny w ogóle kipią sztuką, a artyści wykorzystują dosłownie każde miejsce, które można zagospodarować na graffiti.

Dzielnicą, która „specjalizuje” się w graffiti jest ateńskie Psiri. Położona tuż obok placu Monastiraki i w pobliżu starówki – Plaka – Psiri staje się alternatywnym centrum miasta. Knajpki, kawiarenki, puby i kluby położone sa pośród chyba największej europejskiej galerii streetartu. Zobaczcie sami jakie piękne prace można spotkać podczas spaceru po Psiri.

psiri ateny graffiti

Tu kolejna praca wspomnianego WD:

psiri ateny streetart

ateny psiri
W Atenach zachywca również punkowa Exarchia czyli słynna kontrkulturowa dzielnica otoczona dwoma wzgórzami – Strefi oraz największym wzniesieniem miasta Likavitou. Jednak spacerując wąskimi uliczkami Exarchii zwróćcie uwagę na pokryte pięknymi grafikami ściany i nie tylko…

ateny exarchia graffiti

20160827_153005

Saloniki to również miejsce, które powinno zachwycić osoby kochające sztukę miejską. Na wycieczki fakultatywne do Salonik możecie wybrać się odpoczywając podczas naszego nowego obozu młodzieżowego na Półwyskie Chalcydyckim.

saloniki graffiti

saloniki streetart
Na obozy młodzieżowe do Grecji wybrać się możecie klikając w TEN link. W tym roku zabieramy was aż w 4 różne lokalizacje, a każda z nich zawiera opcję dokupienia wycieczek fakultatywnych zarówno do Aten jak i Salonik. Zwiedzając te miasta na wakacjach z BUT czy solo miejcie oczy szeroko otwarte!

Co o tym myślisz? Dodaj pierwszy komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *